Årets koncerter 2019

besked
Forfatter
Brugeravatar
andreassyr
Indlæg: 6998
Tilmeldt: 20 apr 2007 00:18
Geografisk sted: Fakultet for Komparativ Irrelevans

Årets koncerter 2019

#1 Indlæg af andreassyr » 11 dec 2019 12:35

Jeg har som altid stort set kun set koncerter på mit arbejde og en tur til Unsound der ellers burde have været leveringsdygtig blev til halvanden uges maveinfluenza i stedet. Nå, men i andre har jo også set koncerter i år.

Burd Ellen, Fanø Free Folk Festival
This Is Not This Heat, ALICE
75 Dollar Bill, ALICE
Underworld, Roskilde
Konstrukt, Roskilde
Maurice Louca, ALICE
Charlemagne Palestine, Sankt Johannes Kirke
Anna & Elisabeth, ALICE
Amirtha Kidambi & Elder Ones, ALICE
Joshua Abrams & Natural Information, ALICE
Sirom, ALICE
Keith Fullerton Whitman, ALICE
Felicia Atkinson, Unsound
Sugai Ken, ALICE
Astrid Sonne & Minais B, ALICE
Lankum, ALICE
Spot On

Brugeravatar
Dan Dare
Indlæg: 2356
Tilmeldt: 20 feb 2006 22:47
Geografisk sted: Funkytown
Kontakt:

Re: Årets koncerter 2019

#2 Indlæg af Dan Dare » 11 dec 2019 13:13

andreassyr skrev:
11 dec 2019 12:35
Burd Ellen, Fanø Free Folk Festival
75 Dollar Bill, ALICE
Maurice Louca, ALICE
Anna & Elisabeth, ALICE
De her, er helt klart på min årets koncert-liste også, med Anna & Elisabeth på suveræn førsteplads.

Jeg har en plan om at få talt op, hvad jeg har hørt i år, men der skal graves lidt i hukommelsen.
Udover de ovenstående er det nok Thurston Moore (Alice), Crack Cloud (Roskilde) og Own Road (Fanø) som jeg umiddelbart kan huske af de virkelig gode.
Senest rettet af Dan Dare 11 dec 2019 13:50, rettet i alt 1 gang.
I'm a good citizen, I'm a good father, I recycle and I masturbate. And I'm proud of it.
GOAT skrev: Lad være med at bruge ondsind og overlæg til at forklare noget, som bedre kan forklares af inkompetence.
Hygger også lige med budding

Brugeravatar
PeterEllermann
Indlæg: 6413
Tilmeldt: 26 maj 2010 17:17
Spotify: 114022072
Geografisk sted: Working class hero.

Re: Årets koncerter 2019

#3 Indlæg af PeterEllermann » 11 dec 2019 13:33

Frank Zappa
Bjørk
Jesca Hoop

'p
Frugtprovokatøren.

Brugeravatar
J Spaceman
Indlæg: 10653
Tilmeldt: 19 jan 2004 04:02
Geografisk sted: London

Re: Årets koncerter 2019

#4 Indlæg af J Spaceman » 11 dec 2019 13:41

1. Guided By Voices, Village Underground, London.
2. Spectrum, Dingwalls, London.
3. The Cure, Roskilde Festival
4. Underworld, Roskilde Festival
5. Flaming Lips, Brixton Academy
6. Ride, The Barbican, London
7. Chameleons Vox, Dingwalls, London
8. Crack Cloud, Roskilde Festival
9. Spleen United, Roskilde Festival
10. Speaker Bite Me, Roskilde Festival

Jeg har set relativt få virkelig gode koncerter i år, men Guided By Voices var helt fuldstændig mind-blowing!

Her er et par klip fra koncerten:



Senest rettet af J Spaceman 29 dec 2019 14:01, rettet i alt 1 gang.
Jon A skrev:Bidrag med noget.

Brugeravatar
EHG
Indlæg: 1671
Tilmeldt: 24 jul 2012 17:52
Geografisk sted: Valby
Kontakt:

Re: Årets koncerter 2019

#5 Indlæg af EHG » 11 dec 2019 14:16

Crypt Trip, Roadburn Festival
Daniel Norgren, Tønder Festival
Fanebærer & Skinliv, Mayhem
Hällas, Stengade
Ian Noe, Tønder Festival
Midnight, Roadburn Festival
Un, Lille Vega
Vanum, Ungdomshuset
Willie Watson, Ideal Bar
Willy Tea Taylor, Lygtens Kro
Papir & Kanaan, Loppen

Har set 102 forskellige kunstnere i år, men samtidig det laveste antal ikke-festival koncerter siden jeg flyttede til København. Min 2020-plan: Flere hverdags klubshows end 2019.
Senest rettet af EHG 11 dec 2019 14:26, rettet i alt 2 gange.

Brugeravatar
Morten
Indlæg: 5022
Tilmeldt: 19 jul 2002 10:10
Geografisk sted: Hovedstadsområdet

Re: Årets koncerter 2019

#6 Indlæg af Morten » 11 dec 2019 14:18

Vastum, KTDF 2019 Pumpehuset
Puce Mary & Sunn O))), Koncerthuset Studie 2
Burd Ellen, Fanø Free Folk Festival
Henbane & Mortiis, Hotel Cecil
Emmanuel Holterbach, FoEG 2019
75 Dollar Bill, ALICE cph
Gabestok, Mayhem
Emmanuelle Parrenin, Christianhavns Beboerhus
Sun Ra Arkestra, ALICE cph
Yuri Gagarin, Loppen
Årabrot, Lille Vega
Simplify

Brugeravatar
00Void
Indlæg: 6194
Tilmeldt: 10 jul 2006 19:04

Re: Årets koncerter 2019

#7 Indlæg af 00Void » 11 dec 2019 16:52

Blæst år. Highlights i fed

12/12 Lars Greve + Fryd Frydendahl 'Solhverv' @ ALICE
10/12 Experimental Electronic Music From Iran @ ALICE
7/12 Kogekunst + Fräzer @ Huset i Hasserisgade
7/12 75 Dollar Bill @ 1000fryd
6/12 Numenorean + Gaerea @ 1000fryd
30/11 The New Family @ Xenon
23/11 Kogekunst + Sigurdsson @ ALICE
21/11 Amenra + Ylva + E-L-R @ Stengade
20/11 Lakha Khan @ ALICE
19/11 Kresten Osgood Organ Trio @ 5e
15/11 Yellow Spoon @ Jolene
13/11 Space Quartet + Cactus @ ALICE
13/11 Herpya + Beatsz v2.0999 + Autoeater @ Mayhem
9/11 Gullo Gullo + Rýk + Mønsterrapporten @ Støberiet
8/11 Lucid Grave + Prefix Suffix @ Det Gule Pakhus
7/11 Dawn Ray’d + False + Arto @ Alte Meierei, Kiel
5/11 Negativland + Static Teller @ ALICE
3/11 Los Pirañas @ ALICE
2/11 A Tribe Called Red @ ALICE
2/11 Daniel Rozenhall & Sten Backman + Jean-Louis Huhta + Elisha Morn @ Mayhem
30/10 WELS @ Schokoladen, Berlin
26/10 Nils Henrik Asheim @ Budolfi Kirke
26/10 Manisdron + Fräzer + DJ Skolen + HJÆLP + Oskar Krusell + Tina Madsen + Myxil @ Studenterhuset Aalborg
24/10 Drew McDowall + Kali Malone + Puce Mary @ Mayhem
23/10 Rodrigo Amado Quartet @ ALICE
20/10 Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso UFO @ Basement
19/10 Gros Morne + Skarv + Messell @ Mayhem
18/10 Hess is More @ Pizza Express Jazz, Soho
18/10 Hess / AC / Hess Spacelab @ Pizza Express Jazz, Soho
17/10 Snorre Kirk Quartet @ Pizza Express Jazz, Soho
16/10 Morten Schantz Godspeed @ Pizza Express Jazz, Soho
14/10 Josiah Konder + Pet Grotesque @ Sebright Arms, London
12/10 Mn’JAM Experiment @ B10 Live, Shenzhen
12/10 Schnellertollermeier @ B10 Live, Shenzhen
11/10 Marilyn Mazur Solo @ B10 Live, Shenzhen
11/10 Makiko Hirabayashi Trio @ B10 Live, Shenzhen
7/10 Emil De Waal + Spejderrobot @ Cloud 9, Beijing
5/10 DR Big Band + Marilyn Mazur @ Jarasum Intl Jazz Festival
5/10 Matthew Whitaker Quartet @ Jarasum Intl Jazz Festival
5/10 Omar Sosa quarteto Afro Cubano @ Jarasum Intl Jazz Festival
5/10 Horse Orchestra @ Jarasum Intl Jazz Festival
5/10 He So Young @ Jarasum Intl Jazz Festival
5/10 Morten Schantz Godspeed @ Jarasum Intl Jazz Festival
5/10 Makiko Hirabayashi Trio @ Jarasum Intl Jazz Festival
4/10 Black String @ Jarasum Intl Jazz Festival
4/10 4 Wheel Drive - Landgren / Wollny / Danielsson / Haffner @ Jarasum Intl Jazz Festival
4/10 Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen @ Jarasum Intl Jazz Festival
4/10 Ozmosys feat. Omar Hakim / Rachel Z / Thaddaeus Tribbett / Kurt Rosenwinkel @ Jarasum Intl Jazz Festival
4/10 Yoosun Nam Quintet @ Jarasum Intl Jazz Festival
4/10 Southern Gyeonggi Jazz @ Jarasum Intl Jazz Festival
29/9 Monolith + Taus B. Olesen/Tomo Jacobson/Mads Egetoft + Tyge Jessen/Oda/Tangvik/Aurelijus/Asger/Cosimo Fiaschi/Irene Bianco @ Mayhem
27/9 Thurston Moore Group @ ALICE
24/9 Schuler + Horse Orchestra + Klapper/Berre @ h15
21/9 Oil Thief + Tårne Spirer + Clinical Trails + Varulv @ Mayhem
19/9 Jooklo Trio + Ricarda Cometa @ Studenterhuset Aalborg
18/9 Daniel O’Sullivan + Thighpaulsandra + Peter Broderick @ ALICE
17/9 Miman + Følfod + SlimO @ h15
14/9 Emmanuel Holterbach @ Festival of Endless Gratitude
14/9 G & D @ Festival of Endless Gratitude
14/9 Jandek @ Festival of Endless Gratitude
14/9 JESSE @ Festival of Endless Gratitude
14/9 Lyra Valenza @ Festival of Endless Gratitude
13/9 Kikimora @ Festival of Endless Gratitude
13/9 Vlora of Independence @ Festival of Endless Gratitude
13/9 JN & FGH DU-o @ Festival of Endless Gratitude
13/9 Kelvin Brorson @ Festival of Endless Gratitude
13/9 Dire Wolves @ Festival of Endless Gratitude
13/9 Le Verdouble @ Festival of Endless Gratitude
12/9 Lau Nau @ Festival of Endless Gratitude
12/9 G.E.K @ Festival of Endless Gratitude
12/9 Thomas Ankersmit @ Festival of Endless Gratitude
12/9 Disarmer @ Festival of Endless Gratitude
10/9 Keith Fullerton Whitman + Zeno van den Broek @ ALICE
7/9 Mala Herba + Offermose + Sortsyn + Fabienne Erato @ Stengade
6/9 Ellen Arkbro + Chris Corsano/Mette Rasmussen + Sortlegeme @ ALICE
6/9 P.O. Jørgens @ Insula Music
4/9 Širom @ ALICE
2/9 Snösgoodtram + Løvdal/Windfeld Quartet + Børneværnet + Ericson/Fite/Thomsen / Westgood @ 5e
28/8 Molly + Blood Child @ Pumpehuset
26/8 The President + Artur Tuznik Solo + Our Little Secret + Kaleido @ 5e
23/8 Caribisk + Taus + Lueenas @ Mayhem
14/8 Deb Foam + Peachlyfe + Jeuru + Disarmer @ Mayhem
15/8 Francesca Buratelli + Merdh Laleh + Erika de Casier + Simon Littauer @ Mayhem
16/8 Violence of the Fauve + GEL + Code Walk + Source Direct @ Mayhem
7/8 Blackwatch + Sarin Snow + The Wilderness + Carnal Exhibition + Sexbøddel @ Mayhem
4/8 Otto A. Totland + Johan Carøe + Grøn @ Mayhem
3/8 Deaf Center + Spellcaster + O. Vaupel + Kelvin Brorson @ Mayhem
31/7 Papir + Mythic Sunship @ Pumpehuset
24/7 Loiter + Kogekunst @ Pumpehuset
19/7 Terese + Klaptrae + Timur + Cherryhead + Josa Barck + Magnus Tempels + Schwarze Fiktion @ Onkel Dannys Plads
13/7 Slowburn @ Christianshavn Beboerhus
12/7 Athletic Progression + L'Eclair + Cüneyt Sepetci @ Huset i Magstræde
11/7 The Kutimangoes @ Råhuset
11/7 Horse Orchestra @ Mellemrummet
11/7 Selvhenter @ BLOX
10/7 Jeppe Zeeberg & the Absolute Pinnacle of Human Achievement @ BLOX
10/7 SlimO + Svin @ Lygten Station
10/7 Joshua Abrams & Natural Information Society @ ALICE
9/7 Ginne Marker @ Pumpehuset
8/7 Xylouris White @ ALICE
8/7 Marcela Lucatellis Brazillian Songbook @ Lygten Station
7/7 Emil De Waal + Old News @ Pumpehuset
7/7 Maria Dybbroe Solo @ Mayhem
6/7 Snekkestad/Kjærgaard @ 5e
6/7 Evan Parker & Kinetics @ Christianshavn Beboerhus
5/7 Emil de Waal + Gustaf Ljunggren @ Elvo
5/7 Girls in Airports @ Kongens Have
5/7 Jaleh Negari @ Xenon
4/7 The Maurice Louca Elephantine Band @ Roskilde Festival
4/7 Sibusile Xaba @ Roskilde Festival
29/6 Phronesis @ Harders, Svendborg
29/6 Hvalfugl @ Harders, Svendborg
29/6 Joaniquet/Soniano/Tom Songbook @ Harders, Svendborg
29/6 Mads La Cour & Venner @ Harders, Svendborg
29/6 Basic Big Band @ Harders, Svendborg
28/6 Jesper Hertz @ Harders, Svendborg
28/6 Dahl/Ford/Loed @ Svendborg Bymidte
28/6 I Just Came From The Moon @ Harders, Svendborg
28/6 Thomas Hass Kvartet @ Harders, Svendborg
28/6 Onom Agemo & The Disco Jumpers @ Harders, Svendborg
28/6 Seun Kuti & Egypt 80 @ Harders, Svendborg
20/6 Esther + Knæler @ uKirke
6/6 Caterina Barbieri w/ Ruben Spini + Internazionale @ ALICE
1/6 Kollapse + Hjælp @ Studenterhuset Aalborg
31/5 Kollapse + Offermose @ ALICE
30/5 Kollapse + Sunken @ Tape
17/5 Orlando Julius & The Heliocentrics
11/5 Master Musicians of Jajouka @ ALICE
4/5 Fräzer @ Spot Festival
4/5 Kogekunst @ Spot Festival
4/5 Rýk @ Spot Festival
4/5 Dengue Dengue Dengue @ Spot Festival
4/5 Ginne Marker @ Spot Festival
4/5 Bremer/Mccoy @ Spot Festival
3/5 Black Flower @ Spot Festival
3/5 Hjalte Ross @ Spot Festival
2/5 47soul @ Spot Festival
27/4 I Just Came From the Moon @ Jazzahead, Bremen
27/4 Claudia Campagnol @ Jazzahead, Bremen
27/4 Sinne Eeg / Thomas Fonnesbæk @ Jazzahead, Bremen
26/4 MDCIII @ Jazzahead, Bremen
26/4 Naissam Jalal @ Jazzahead, Bremen
26/4 Elliot Galvin @ Jazzahead, Bremen
26/4 Lisbon Underground Music Ensemble @ Jazzahead, Bremen
26/4 Giovanni Guidi @ Jazzahead, Bremen
26/4 Adam Baldych Quartet @ Jazzahead, Bremen
26/4 Flat Earth Society @ Jazzahead, Bremen
26/4 Aksham @ Jazzahead, Bremen
26/4 The Rite of Trio @ Jazzahead, Bremen
26/4 Ajoyo @ Jazzahead, Bremen
26/4 Sunna Gunnlaug Trio @ Jazzahead, Bremen
26/4 Reis/Demuth/Wiltgen @ Jazzahead, Bremen
26/4 Scott Mclemore @ Jazzahead, Bremen
26/4 Makiko Hirabayashi Trio @ Jazzahead, Bremen
25/4 Hedvig Mollestad Trio @ Jazzahead, Bremen
25/4 Espen Berg Trio @ Jazzahead, Bremen
25/4 Kristian Asbjørnsen @ Jazzahead, Bremen
25/4 Frode Haltli Avant Folk @ Jazzahead, Bremen
25/4 Skadedyr @ Jazzahead, Bremen
25/4 Gard Nilssons Acoustic Unity @ Jazzahead, Bremen
25/4 Karl Seglem Band @ Jazzahead, Bremen
25/4 Thomas Strønen @ Jazzahead, Bremen
23/4 Fire! + Lunden @ ALICE
19/4 Morild + Avast @ Tape
18/4 Morild + Avast @ 1000fryd
13/4 Svaneborg Kardyb + North @ Jazzhus Montmartre
5/4 Town Portal + Bæst @ Råhuset
2/4 Hypnodrone Ensemble @ h15
28/3 Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou @ ALICE
22/3 Sortlegeme + Farveblind @ Stengade
21/3 Shantala Subramanyam Trio @ ALICE
18/3 Jessica Pratt @ Loppen
15/3 Rýk + Blood Child + Angående mig + CHAVS + Fräzer + Ginne Marker + The Florines + Marí + Via Mala @ Studenterhuset, Aalborg
9/3 Sumac + Baptists + Nordra @ ALICE
7/3 Gong Gong Gong @ Mayhem
2/3 Ydmyg @ AMOK
1/3 Ydmyg @ 1000fryd
28/2 Andreas Hoegh + Pearlcorder + Arthur Carlander @ Mayhem
23/2 Kogekunst + Himmelrum @ ALICE
23/2 Radiant Arcadia @ Forbrændingen
20/2 Robert Aiki Aubrey Lowe + Dungeon Acid @ ALICE
16/2 Hamre + Urano + Sortsyn + Gianluca Elia + Mercela Lucatelli @ Mayhem
14/2 Burning Pyre + Måla + Marble Rust + Ato Vari @ Mayhem
9/2 Gaia + Drukner @ Stengade
8/2 L’eclair @ Stengade
2/2 Pol mod Pol + Sortsyn + Sortlegeme + Au2Pilot @ 1000fryd
1/2 Ginne Marker + North + Svaneborg Kardyb +
31/1 Praed @ ALICE
5/1 Pudsige Herrer + (0) + Drukner + Expatriated + EYES + Human @ Pumpehuset
Senest rettet af 00Void 13 dec 2019 13:48, rettet i alt 2 gange.
fire hang out with me

Brugeravatar
Tonic Satan
Indlæg: 10238
Tilmeldt: 03 jun 2009 22:48
Geografisk sted: Jeg er i lommen på dig

Re: Årets koncerter 2019

#8 Indlæg af Tonic Satan » 11 dec 2019 16:55

Mdou Moctar begge gange på Loppen. Og ja, selvfølgelig Underworld.
yesoffense skrev:
27 nov 2019 13:41
jeg vasker trods alt ikke hitler.

Brugeravatar
martinmosh
Indlæg: 6512
Tilmeldt: 04 maj 2007 22:47
Spotify: 117081941
Geografisk sted: satan's kulsorte røvhul

Re: Årets koncerter 2019

#9 Indlæg af martinmosh » 11 dec 2019 20:01

Tonic Satan skrev:
11 dec 2019 16:55
Mdou Moctar begge gange på Loppen. Og ja, selvfølgelig Underworld.
Havde travlt til begge Moctar koncerter, men fangede heldigvis Kel Assouf i går.
Porno og Turtlenecks!

Brugeravatar
miegas
- inaktiv -
Indlæg: 664
Tilmeldt: 26 jan 2012 22:13

Re: Årets koncerter 2019

#10 Indlæg af miegas » 11 dec 2019 20:58

Jeg kom vist ikke ud i år.
jo que voi partir la purméra, non poderí seguir shens tu

Besvar

Hvem er online

Brugere der viser dette forum: Ingen og 2 gæster